Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149248Post Walpurg »

Ja mam noc muzeów codziennie, gdy wracam nocą autem z pracy. :P
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11212
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149282Post gaynau »

Hebius pisze: 14-05-2023 10:29:05
gaynau pisze: 14-05-2023 04:28:45 Nie wiem, co próbujesz osiągnąć pisząc, że Ukraińcy, Białorusini czy Litwini mają złodziejstwo w genach 😬
Przeczytaj wpis u_keja jeszcze raz.
Wybacz tygrysie. Szumiało mi wczoraj w głowie. 😂
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149453Post marcin »

Plon muzealny weekendu był bogaty :P

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Zamek prezentuje się niezwykle majestatycznie, w środku zwiedza się muzeum zamkowe, które nieco rozczarowuje - praktycznie zupełny brak eksponatów z epoki (są same rekonstrukcje). No ale ja uwielbiam zamki, więc pochodzenie po murach plus wspinaczka na obie baszty były sporą przyjemnością :P Do tego co nieco można się dowiedzieć o dawnym księstwie mazowieckim.
*************

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Nie do końca rozumiem skąd taka nazwa, bo o szlachcie to tu nic nie ma, to typowe muzeum regionalne, ale podobało mi się. Największe wrażenie zrobiła na mnie wystawa o ciechanowskich Żydach i przejmujące fotki pokazujące stłoczonych Żydów czekających w kolejce przed wejściem do zamku, gdzie odbywała się selekcja.
Do tego świetna wystawa czasowa - malarstwo wypożyczone ze zbiorów KUL-u (nie wiedziałem że KUL ma tak piękne zbiory malarstwa!) i Muzeum Narodowego w Lublinie. Bardzo mi się podobało.

W ogóle w Ciechanowie widzę jakieś uwielbienie Lublinem - w koszach na śmieci w tamtejszym parku 90% butelek to po piwie... no wcale nie Ciechanie, tylko Perle. A Perła to oczywiście najbardziej znane piwo Lublina :P

*************************
Muzeum Pogranicza w Działdowie
(Zamek krzyżacki w Działdowie)


Zamki krzyżackie to coś co uwielbiam :D A ten w Działdowie bardzo ciekawy, z fajnym muzeum, głównie oczywiście o krzyżakach. Hitem dla mnie były brakteaty - czyli krzyżackie monety. Od razu przypominał mi się Pan Samochodzik i Zagadki Fromborka :P
Podziemia dla mnie mniej ciekawe - tam opowiadana jest historia o Działdowie w czasach obu wojen światowych.

Muzeum Zamkowe w Ciechanowie to w tym zamku
Obrazek

A w Działdowie w zamku krzyżackim
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150397Post marcin »

"Miasto. Technoczułość"
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie


Wystawa jest tak bogata, że ostatnio zrobiłem tylko pół. Teraz drugie pół (od drugiej rewolucji przemysłowej do współczesności a nawet przyszłości). Wspaniałe. Znów spędziłem 3 godziny i byłbym dłużej, ale już zamykali :P

Czegóż tam nie ma... Jest motoryzacja (jest maluch, syrenka, duży fiat i parę innych), jest wielka płyta, jest benzyna, jest budownictwo, jest covid, są paczkomaty, komputery, hulajnogi miejskie, są wizje przyszłości w kwestii klimatu (Polska za 10, 30, 50 i 100 lat) i są wreszcie miasta przyszłości na Marsie.

Wystawa obowiązkowa dla tych którzy choćby minimalnie interesują się nauką i techniką.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150413Post Hebius »

Mortem bonam vitae esse initium. Epitafia z terenu Prus
- nowa wystawa u mnie w zamku (Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzyn)
Ładny przegląd epitafiów (głównie malarstwo, XVI-XVII w.) ze zbiorów miejscowych i z muzeum w Olsztynie.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5276
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150417Post uzytkownik_konta »

marcin pisze: 26-05-2023 19:56:53 "Miasto. Technoczułość"
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie


Wystawa jest tak bogata, że ostatnio zrobiłem tylko pół. Teraz drugie pół (od drugiej rewolucji przemysłowej do współczesności a nawet przyszłości). Wspaniałe. Znów spędziłem 3 godziny i byłbym dłużej, ale już zamykali :P

Czegóż tam nie ma... Jest motoryzacja (jest maluch, syrenka, duży fiat i parę innych), jest wielka płyta, jest benzyna, jest budownictwo, jest covid, są paczkomaty, komputery, hulajnogi miejskie, są wizje przyszłości w kwestii klimatu (Polska za 10, 30, 50 i 100 lat) i są wreszcie miasta przyszłości na Marsie.

Wystawa obowiązkowa dla tych którzy choćby minimalnie interesują się nauką i techniką.
I jest to wystawa stała! Zachęciłeś mnie; i tak miałem w tym roku pojechać do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, więc postaram się przy okazji odwiedzić i tę wystawę.

Tymczasem warto wymienić, że nagrano o niej trzy odcinki programu telewizyjnego, które można obejrzeć tutaj (odc. 107-109).

I oglądając te odcinki, zdałem sobie sprawę, że... byłem w tych halach! Jakieś wydarzenie partyjne się tam kiedyś odbywało. Zupełnie tego nie skojarzyłem, bo nie znam Krakowa, a przywieziono nas wtedy autobusem i odebrano w zasadzie spod drzwi. Trzeba przyznać, że co jak co, ale Palikot zawsze miał dobry gust co do wyboru miejsc na różne eventy i na lokale biur.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150429Post marcin »

Tak, to nowa wystawa stała bo do tej pory to muzeum to było takie nie wiadomo co.
Zmienili też nazwę - kiedyś nazywało się Muzeum Inżynierii Miejskiej, a mieści się w budynkach dawnej zajezdni tramwajowej, co jest atrakcją samą w sobie.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150431Post Hebius »

A przy drugim wyjściu, po 22:00 i rozwiązałem muzealną krzyżówkę związaną z w/w wystawą, w sumie taką trochę dla dzieci (trzeba było zlokalizować konkretne epitafium na podstawie fragmentu i znaleźć odpowiedź na hasło - jeden z detali obrazu), ale i dorośli mieli przy niej spore trudności (sam pomyliłem leopardy z lampartami w jednym z herbów).
Nagrodą był zestaw brzydkich pocztówek i równie urodziwa przypinka, ale zabawa był niezła, a jeśli chodzi o przypinki Bazyli jest niewybredny.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150598Post marcin »

A ja gdy byłem w zeszły weekend w Krakowie w tym muzeum, to potem wieczorem widziałem kilka osób z tęczowymi emblematami i sprawdziłem, że w ten dzień był marsz w Krakowie.

Swoją drogą niezłą przeszliśmy ewolucję na tym forum: kiedyś na bieżąco były tu newsy tu o paradach, teraz szybciej się dowiem, że dziś środa popielcowa i nie wolno jeść mięsa niż będzie info o marszu.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5759
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: pytaj o Discorda

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150602Post jordi »

Pobożność umacnia się.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150603Post marcin »

Hebius na starość dewocieje i co gorsza wciąga w to forum.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5759
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: pytaj o Discorda

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150604Post jordi »

Tak zmienia się cały kraj. Nie tylko Hebius.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150605Post Hebius »

:D

A kto wam broni wrzucać konkurencyjne treści, takie, jakie chcecie tu znaleźć? Nie odwalę za was całej roboty. I czy to moja wina, ze tęczowy światek ma dla starych pedałów tylko wykluczenie, a Kościół przyjaźnie otwiera ramiona nawet dla takich paszczurów, jak Zboralski, czy ja?
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150609Post marcin »

jordi pisze: 29-05-2023 14:45:06 Pobożność umacnia się.
No i dlatego nie widze sensu chodzenia na parady. Wprowadzenie zmian jest istotne dla dzisiejszych 20-latkow no a skoro polska młodzież chce głosować na konfederację i PiS, chce zakazu aborcji i nie chce zwiazkow, no to niech to mają.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5759
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: pytaj o Discorda

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150610Post jordi »

Dla mnie ma znaczenie. Niestety praca mi nie pozwoliła.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150691Post marcin »

Hebius pisze: 29-05-2023 14:57:00 I czy to moja wina, ze tęczowy światek ma dla starych pedałów tylko wykluczenie, a Kościół przyjaźnie otwiera ramiona nawet dla takich paszczurów, jak Zboralski, czy ja?
No spoko, jeszcze napisz że Konfederacja jest przyjazna gejom i zacznij głosować razem ze Shane.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150699Post Hebius »

Więc mówisz, że to nieprawda, że tęczowa społeczność z pełnym oddaniem dba o swoich seniorów? :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
jordi
Posty: 5759
Rejestracja: 20-07-2018 18:39:20
Lokalizacja: pytaj o Discorda

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150700Post jordi »

A cis-hetero dba o seniorów cis-hetero? Moim zdaniem starzy ludzie w ogóle mają tu przesrane.
Moje credo dyskusyjne:
1. Należy dyskutować poprzez merytoryczne argumenty, a nie odniesienia do osoby rozmówcy.
2. Ten powinien szukać argumentów na poparcie swych racji, kto coś twierdzi, a nie ten kto temu zaprzecza.
3. Należy domniemywać dobrą wolę.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14621
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150702Post Hebius »

Kościół ma bogatą ofertę dla seniorów. Tutaj u mnie w okolicy najlepszy dom starców prowadzi właśnie Kościół*.
________
* Ewangelicki co prawda, ale jednak Kościół.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 13003
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 150706Post marcin »

Kościół ewangelicki to coś zupełnie innego niż kościół katolicki.

Gdybym czuł potrzebę uczestnictwa w życiu religijnym, to prawie na pewno przeszedłbym do kościoła ewangelickiego. Z całą pewnością odnalazłbym się tam lepiej niż w KK.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
ODPOWIEDZ