Książki, ostatnie zakupy

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163474Post jazzik »

Zamówiłam "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych". Czy ktoś już czytał?
Nowa książka Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021

Włóczęgowski poemat reporterski autora Kajś.

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.

Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.

I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

„Zbigniew Rokita jest prawdziwym odkrywcą Odrzanii – krainy, o której miałem nikłą wiedzę, mimo że wielokrotnie w niej byłem. Ta książka to fascynująca podróż w czasie i przestrzeni po ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku. Pomysł, język, humor i w końcu absolutna miłość autora do Odrzanii sprawiły, że ja – rodowity Wiślanin – nie mogłem się oderwać od lektury. Niezwykle ważna książka, która może pomóc zrozumieć współczesną Polskę”.

Jan Holoubek

“Niby znaliśmy to wszystko z lekcji historii – Ziemie Odzyskane, Uzyskane, Stracone – a jednak Rokita tak opowiada o powojennych losach polskich granic, że mam ochotę wołać: ach, Polska, cóż to za kraj? Kraj, do którego przyzwyczailiśmy się aż za bardzo, dlatego raz na jakiś czas ktoś musi nam go opowiedzieć na nowo. Rokita zadaje pytania, interpretuje i wątpi w taki sposób, że historiozofia staje się thrillerem i kryminałem, dramatem i komedią. Znakomita książka, i zawadiacka, i frasobliwa, i roztropna”.

Małgorzata Rejmer

„Po II wojnie światowej Polska wchłonęła potężną część Niemiec. Rozpoczął się jeden z największych eksperymentów demograficznych w Europie XX wieku. Odrzania to wyznanie miłości Zbigniewa Rokity do ziemi i ludzi, którzy byli i ciągle są obiektem tego eksperymentu, fascynująca wyprawa w głąb świata odzyskanego, który pozostaje zagadką”.

Dariusz Rosiak

„Zbiorowa pamięć i tożsamość to dynamiczne i różnorodne wymiary życia, pełne sprzeczności, paradoksów, konfliktów i cierpienia. Żeby je w tym całym powikłaniu i skomplikowaniu opisać – zwłaszcza dzisiaj, kiedy do doraźnych politycznych celów chętnie posługują się nimi różnej barwy populiści – potrzeba dużej wrażliwości i talentu. Zbigniew Rokita ma i jedno, i drugie. A co najważniejsze, ma także odwagę, żeby mierzyć się z najtrudniejszymi aspektami polskiej – i nie tylko polskiej – historii. Bardzo polecam”.

Tomasz Stawiszyński
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5228
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163481Post bolevitch »

słuchałem podkastu z autorem. Poza chyba trafną, a rzadko rozpatrywaną tezą, że te przesiedlenia to był największy tego typu eksperyment w historii świata, nic mnie tam nie zaintrygowalo. Uważam, że - przynajmniej w przypadku Warmii, Mazur i części Pomorza - eksperyment ciągle trwa i nie znamy ostatecznego rezultatu.
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9539
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163484Post Walpurg »

Napaliłem się na nią po usłyszeniu rozmowy z autorem w TOK FM.

Bardzo zaintrygowała mnie myśl dziennikarki, która zrobiła wrzutkę, że do tego podziału nabyte - rdzenne pasuje mnóstwo rzeczy, może też antynomia Piłsudski - Dmowski czy... Tusk - Kaczyński. 😜 Coś w tym jest.
Awatar użytkownika
bolevitch
Posty: 5228
Rejestracja: 22-07-2018 14:45:00

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163489Post bolevitch »

no tak, Ty jesteś ze Śląska, ja z Północy. Dla mnie trzebaby napisać książkę z innej perspektywy
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163501Post jazzik »

Inna perspektywa to np. "Ich matki, nasi ojcowie" Piotr Pytlakowski, "Wieczny początek" Beata Szafy, "Cokoły przechodnie" Piotr W. Fuglewicz.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163502Post jazzik »

Walpurg pisze: 20-10-2023 21:20:39 Bardzo zaintrygowała mnie myśl dziennikarki, która zrobiła wrzutkę, że do tego podziału nabyte - rdzenne pasuje mnóstwo rzeczy, może też antynomia Piłsudski - Dmowski czy... Tusk - Kaczyński. 😜 Coś w tym jest.
Hmm, wychodziłoby, że to rdzenne jednak niekoniecznie wychodzi Polsce na dobre i, jednocześnie, bardzo obawia się tego nabytego. :D
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163516Post Czartogromski »

Janusz Głowacki: Fortynbras się upił. - Wydanie nowe, poprawione. Bosz, 2014.
Obrazek
W Biedronce za jedyne 9,99 PLN. :mrgreen:
Przyjemność z samego kupowania zerowa (a nawet ujemna), bo grzebie się w takim głębokim pudle pełnym umierających książek, które jeszcze czekają na szansę. :(
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14603
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163520Post Hebius »

No właśnie, wczoraj zacząłem grzebać i przestałem po przejrzeniu kilku tytułów z góry. Większa frajda ze sprawdzania na śmietniku kontenera z makulaturą, czy nie ma w środku nic ciekawego niż z takich zakupów.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163524Post jazzik »

Czemu?
Wczoraj wyjątkowo byłam w stonce, bo zazwyczaj omijam ten sklep z racji syfu, i wygrzebałam "Powrót do bezsennych nocy" Józefa Hena oraz "Kaszebe"
Tomasza Słomczyńskiego w stanie księgarnianym za 9,99 zł. W Polo również są takie kosze z książkami.
Btw, u was w owadzie też są książki z Czarnego? 🤔
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14603
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163525Post Hebius »

U siebie nie widziałem. WAB-u było sporo.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6057
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163527Post Czartogromski »

Nie wiadomo, co jest, bo do dna cmentarzyska trudno się dokopać.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163637Post marcin »

Gabor Mate "Kiedy ciało mówi nie", wyd. Czarna Owca

Zakupiłem i czytam, a w zasadzie już kończę. Czasem lubię poczytać coś popularnonaukowego z szeroko rozumianej medycyny. Było o uzależnieniach (Nigdy dość), a teraz Gabor Mate "Kiedy ciało mówi nie". Ciekawa lektura i dobrze się czyta.

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Ballordo
Posty: 735
Rejestracja: 15-02-2021 17:45:20
Lokalizacja: kraina lodu

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163664Post Ballordo »

Polecam najnowszą książkę tegoż autora "Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze. Również dobrze mi się czyta.
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163965Post marcin »

Wiersze wszystkie kupiłem już wcześniej, a teraz dokupiłem resztę i mam już komplecik w jednorodnej szacie graficznej :serce:

Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163976Post jazzik »

Trafiło ci się może pierwsze wydanie z pomyłkowym wierszem, którego nie napisała Szymborska a co Rusinek przeoczył, czy może już to poprawione?
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12981
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163990Post marcin »

A jaki ma tytuł ów pomyłkowy wiersz?
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163991Post jazzik »

"Przygotowując tom »Wiersze wszystkie«, włączyliśmy (...) do niego utwór »Przerwana opowieść«. Wiersz w rzeczywistości napisał Witold Turdza, którego przepraszamy za ten błąd. Wspaniały to pastisz, którego nie powstydziłaby się nasza znakomita Noblistka, więc z rozpędu włączyliśmy go do innych jej utworów. Znając poczucie humoru Poetki, zaśmiewa się pewnie teraz z tej pomyłki, którą oczywiście naprawiliśmy w dodruku" — czytamy w oświadczeniu wydawnictwa.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5265
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 163992Post uzytkownik_konta »

Ale to jest budujące, że - jak widzę - bardzo duże i znaczące redakcje o tym pisały - "Wprost", "Polityka", Onet, Polsat.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14603
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 164003Post Hebius »

Pomyłka jest lekko usprawiedliwiona, bo ten wiersz był opublikowany w numerze z 15 grudnia. Pan Molenda od Nienackiego brał na serio nawet rewelacje, które 2 kwietnia były demaskowane przez redakcję jako żart primaaprilisowy.

http://nowadekada.pl/wp-content/uploads ... nr-3-3.pdf
Ostatnio zmieniony 28-10-2023 00:04:37 przez Hebius, łącznie zmieniany 1 raz.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9244
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Książki, ostatnie zakupy

Post: # 164005Post jazzik »

uzytkownik_konta pisze: 27-10-2023 19:48:57 Ale to jest budujące, że - jak widzę - bardzo duże i znaczące redakcje o tym pisały - "Wprost", "Polityka", Onet, Polsat.
Samo zainteresowanie jest i może budujące, ale fakt, że sekretarz noblistki się nie zorientował, to jest jednak wtopa dla niego.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
ODPOWIEDZ