Wypisy z lektur

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5215
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Wypisy z lektur

Post: # 183034Post uzytkownik_konta »

Będę bronił tego sposobu tłumaczenia. Różne formy "tłumaczenia wspomaganego komputerowo" są stare jak komputery; to tylko narzędzie i to od człowieka zależy, jaką formę ostatecznie nada materiałom przygotowanym przez komputer. Kiedyś zostałem zatrudniony do grubej redakcji, że tak to nazwę, tekstów przygotowanych przez jakichś - prawdopodobnie - studentów na śmieciówkach, które ewidentnie były pisane tak, żeby przede wszystkim wypełnić zadaną objętość przy zachowaniu powierzchownego związku z tematem. Były tragiczne. Ale jestem zadowolony z efektu końcowego. Niewiele się to różni od tekstów wygenerowanych przez AI i poprawionych przez człowieka - AI być może napisałaby nawet lepiej - a jednak nie wywołuje to takiego sprzeciwu: jak się napisze, że X. napisał, a Y. zredagował, to jest to pełnowartościowy produkt; a gdyby napisać, że autorem jest ChatGPT, a Y. zredagował, nikt by za to złamanego grosza nie dał.
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14511
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189413Post Hebius »

370 Oprych - człowiek, który napada na innych ludzi i kradnie.

429 Made in Paris (ang.) - wyprodukowano w Paryżu.

612 Tatry – najwyższe pasmo górskie w Karpatach; najwyższy szczyt w Tatrach (znajdujący się na terytorium Słowacji) to Gerlach, liczący 2654 metry; po polskiej stronie gór najwyższe są Rysy, osiągające wysokość 2499 metrów n.p.m.

636 Praga - tu: centralna część prawobrzeżnej Warszawy.

688 Brydż – gra karciana dla czterech osób tworzących dwie rywalizujące ze sobą pary.

723 Sacharyna – związek chemiczny stosowany jako słodzik.

831 Szatkować - drobno kroić jarzyny; tu zawzięcie, uporczywie pedałować.

853 Kopenhaga – stolica Danii, uznawana do dziś za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto świata.
Porzuciłem chwilowo "Szkice piórkiem" Bobkowskiego i delektuję się przypisami do tej pozycji :D
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 5215
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189424Post uzytkownik_konta »

Najpierw przeczytałem to, co jest w cytacie - i sądziłem, że Hebius cytuje któreś vademecum Wittlina. Sądząc po hasłach "Made in Paris", "brydż" czy "Kopenhaga", myślałem że to "Vademecum dla snobki i snoba" :lol:
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14511
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189426Post Hebius »

No cóż, pewnie tego vademecum w obecnych czasach już nie da się traktować ironicznie i trzeba go sklasyfikować jako poważny leksykon.
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9448
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189449Post Walpurg »

No bardzo słusznie. Dziesięciolatki już pewnie nie wiedzą co to jest. 😀
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 14511
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189451Post Hebius »

Czytelnicy tej edycji "Szkiców piórkiem" wg pana Piotra Śniedziewskiego (autor opracowania, czyli - zakładam - wszystkich tych przepisów) nie wiedzą chyba nic.
148 Syfilis, inaczej kiła - choroba weneryczna wywoływana przez krętka bladego.
301 Prymulka - pierwiosnek.
309 Hula - tradycyjny taniec hawajski.
370 Józef z Nazaretu - mąż Marii z Nazaretu, opiekun Świętej Rodziny.
Tyle kasy idzie na religię w szkołach, a nawet kim jest Józef trzeba już objaśniać?
– Jakże mogę wymagać, żeby on, będąc o tyle wyższym ode mnie, znajdował jakąkolwiek w moim towarzystwie przyjemność? Nie byłażby to szalona z mej strony pretensja?
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4897
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189454Post Hermes »

Walpurg pisze: 22-07-2024 21:28:45 No bardzo słusznie. Dziesięciolatki już pewnie nie wiedzą co to jest. 😀
Czyli mam prawo czuć się staro? Używałem dyskietek 8-)
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9448
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189463Post Walpurg »

No to chyba oczywiste, że coraz ci bliżej do kategorii "trup" na grindrze. 🤣🤣🤣
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6052
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189478Post Czartogromski »

Przypis z dyskietką w innym miejscu skomentowałem tak:

"Mores, kolaska, rekoncyliacja, puginał, faktor, konwikt.... to tylko kilka wiekowych wyrazów, które zwykle we współczesnych tekstach wymagają przypisów.
Do tej listy, jak widać, dopisujemy już dyskietkę 😁
Kto używał dyskietek, to jakby korzystał z kolaski 🫣
I proszę się nie wypierać."

:mrgreen:
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4897
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Wypisy z lektur

Post: # 189479Post Hermes »

Walpurg pisze: 23-07-2024 05:42:18 No to chyba oczywiste, że coraz ci bliżej do kategorii "trup" na grindrze. 🤣🤣🤣
Na grindrze nigdy nie miałem powodzenia. Raz tylko spotkałem się na zabawę
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 6052
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Wypisy z lektur

Post: # 191476Post Czartogromski »

Cytat poręczny
Niech to będzie uzupełnienie dyskusji o forum, która toczy się w temacie Notatki do kalendarium

Cytat twórczo zastosowany pozwoli w miłej i niekonfrontacyjnej atmosferze prowadzić dyskusję na tematy kulturalne :D
- Mówisz tak, bo zmusiłem cię do obejrzenia "Mamma Mia! Her We Go Again"?
- Naprawdę nie spodziewałem się, że tak mi się spodoba. Choć przyznaję, że ustawiłem poprzeczkę bardzo nisko.
:D

*Alexis Hall: Materiał na męża. Tł. Mateusz Borowski. Wydawnictwo Otwarte, 2023.
Obrazek
ODPOWIEDZ