Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Książka, kino, teatr, muzyka, telewizja...
Regulamin forum
Info: tematy możliwe do przeglądania przez gości forum, dostępne indeksowanie dla bootów typu Google.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148139Post marcin »

Muzeum Zamkowe w Oświęcimiu
Oddział 1: Zamek
Oddział 2: Stary Ratusz

Nazwa nieco myląca, bo nie ma tu wystaw typowych dla zamków, ale raczej jest to muzeum historii miasta. Dość ciekawe pomyślane, oddział w zamku jest bardziej tradycyjny a ten w ratuszu jest nowoczesny i multimedialny. Zwykle nie lubię muzeów napakowanych ekranami ale to w Oświęcimiu mi się podobało.
No i wyraźnie widać jaka krzywdę hitlerowcy uczynili miastu - dziś wszyscy kojarzą je tylko z obozem a to bardzo stare zabytkowe miasto.

Z ciekawostek to jest fajnie zrobiona replika okopów i ziemianki z czasów pierwszej wojny (można wchodzić). Inna ciekawostka to repliki cel więziennych z trzech okresów - międzywojnie, okupacja hitlerowska i PRL. Można wejść i porównać "warunki pobytu"...

Jednak najciekawsze muzeum będzie w kolejnym poście.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148142Post marcin »

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu

Muzeum w synagodze, jedynej która przetrwała w Oświęcimiu. Wnętrze synagogi niestety nie jest oryginalne bo to zostało zniszczone w czasie wojny. Odtworzono je na podstawie opisów świadków przedwojennych mieszkańców Oświęcimia którzy przeżyli wojnę.
Muzeum jest dość ascetyczne, bez jakichkolwiek multimediów, opowiada historię poprzez życiorysy kilkunastu przedwojennych mieszkańców Oświęcimia. Do tego kilka przedmiotów które po nich pozostały, zdjęć, a także kilka przedmiotów które archeolodzy znaleźli po Synagodze Wielkiej w Oświęcimiu - żyrandole, kinkiety, kilka płytek podłogowych... Do tego kilkanaście dokumentów - np ten nakazujący rodzinie żydowskiej wyprowadzkę z zajmowanego mieszkania.
Ta ascetyczność muzeum robi piorunujące wrażenie - to muzeum było dla mnie olbrzymim przeżyciem.

Obrazek

Z ciekawostek to obok muzeum jest kawiarnia - w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia. Przed wejściem jest tak:
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4715
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148146Post Hermes »

Czy w Aron ha-kodesz jest zwój Tory, czy szafa jest pusta?
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148148Post marcin »

Jest zwój tory w tej szafce.
Jest też taki mały zwój na tym pulpicie w środku.

Synagoga jest czynna w tym sensie że np grupa Żydów zwiedza obóz i potem jedzie do miasta i może się tu pomodlić.
Nie jest natomiast czynna w tym sensie że nie ma już społeczności żydowskiej w Oświęcimiu.
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4715
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148154Post Hermes »

Dziękuję
Ten pulpit i podwyższenie nazywa się bima
Podejrzewam, że ten mały zwój zawiera psalmy
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148158Post marcin »

A nie wiem, było w jidysz :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hermes
Posty: 4715
Rejestracja: 20-07-2018 00:17:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148166Post Hermes »

Wątpię :P
Raczej w hebrajskim
Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski - Elżbieta II

Revertatur Rex Poloniae
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9094
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148172Post Walpurg »

No, jidysz powinieneś Marcinku zrozumieć w dużym stopniu.
Awatar użytkownika
jazzik
Posty: 9043
Rejestracja: 18-07-2018 22:26:03

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148176Post jazzik »

W piśmie?
Przecież, jeśli tam był opis w jidysz, to wyglądał on w ten sposób: לשון־אַשכּנז‎ :D Jidysz tradycyjnie zapisywano alfabetem hebrajskim a tego nie pomoże zrozumieć znajomość niemieckiego.
"Nie bój się doskonałości. – Nigdy jej nie osiągniesz." Salvador Dali
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9094
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148190Post Walpurg »

No jeśli w hebrajskim, to bez cienia szansy, ale gdyby to było w alfabecie łacińskim, to sporo można zrozumieć.

Z drugiej strony, dlaczego zakładać, że Marcin nie zna alfabetu hebrajskiego?
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 148731Post marcin »

"Miasto. Technoczułość"
Nowa wystawa stała w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie

Przez lata były tu tylko stare tramwaje, teraz rozmach nowej wystawy zapiera dech. Jest to pełen przegląd rozwoju miast od strony technicznej.
Czegoz tu nie ma... Zaczyna się od najdawniejszych czasów, miasta w starożytnej Grecji i Rzymie, jest architektura, jest gaz, prąd, transport, kolej i tramwaje, jest motoryzacja, komunikacja, telefony, druk, maszyny do pisania, układy miar, handel, kanalizacja, łazienki, telewizory, radia, liczniki elektryczne... Całość kończy się komputerami, Internetem, smartfonami, śladem węglowym i przyszłymi miastami na Marsie.

Nie do ogarnięcia w jeden dzień. Spędziłem trzy godziny i zapoznałem się od początków miast do pierwszej rewolucji przemysłowej. Resztę zostawilem na kolejną wizytę, bo jednak nie jestem w stanie siedzieć w muzeum dłużej niż 3 godziny.

Oczywiście stare tramwaje nadal są, są też samochody (m.in. maluszek i fiat 125). Tutaj nasza myśl techniczna z Chorzowa :P
Obrazek
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5945
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149176Post Czartogromski »

Noc Muzeów w Kufszynku (zaczęła się za dnia) - wystawa poświęcona PRL-owi.
Pierwszy raz na własne oczy zobaczyłem znane mi tylko z obrazków czerwone zegary pierwszych modeli warszaw:
Obrazek
Obrazek
Przez większość czasu warszawy miały szare zegary, które trafiły też do syren, nys i żuków, czyli przez pewien czas prawie wszystkich polskich samochodów. (Nie pamiętam, jak było w autobusach i ciężarówkach).
***
I z tejże wystawy coś dla ducha pewnej komisji, gdyby przypadkiem ten temat nawiedził.
Obrazek

(A duch czasem przelatuje sobie, na przykład na YT był miesiąc temu: https://youtu.be/F0RfX1pQiqc )
Awatar użytkownika
Walpurg
Posty: 9094
Rejestracja: 22-07-2018 17:59:15
Lokalizacja: Śląsk

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149180Post Walpurg »

Piękne.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4800
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149216Post uzytkownik_konta »

A to ciekawostka z tą warszawą, bo ja na nocy muzeów w Warszawie działem volvo PV444. I to, co mnie uderzyło, to podobieństwo wskaźników do... warszawy właśnie. Nie robiłem zdjęć, ale to nic, ukradnę z internetu. Dla porównania:

Obrazek

Obrazek

Aż trudno jest mi uwierzyć, że jedni nie inspirowali się drugimi. Z tym, że czasowo wychodziłoby raczej, że Szwedzi sowietami. Zegary późnych warszaw wyewoluowały (podobnie jak w GAZ-ie) w oczywisty sposób z tych pokazanych przez Czartogromskiego - czyli pochodzących z lat 40. - i ich rodowód, tzn. historia rozwoju, jest oczywisty. A w volvo ten wzór występował dopiero w latach 50. (chyba).
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11044
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149218Post gaynau »

Ale Szwedzi to chyba nie byli po żadnej ze stron żelaznej kurtyny...

Chinom też niby daleko do USA, a mimo wszystko ajfonami się bardzo inspirowali.
Awatar użytkownika
uzytkownik_konta
Posty: 4800
Rejestracja: 18-07-2018 15:54:11

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149223Post uzytkownik_konta »

Moim zdaniem byli po stronie zachodniej. Tak, byli państwem pozablokowym, ale jednak demokratycznym i kapitalistycznym, co wyraźnie ich odróżniało od strony wschodniej. Tym niemniej, moje zdziwienie wynika raczej nie z tego, że "Przecież by tego nie zrobili z przyczyn ideologicznych" - bo w sumie czemu nie - tylko z tego, że zwykle to sowieci kradli zachodnie projekty. I to również nie dlatego, że mieli złodziejstwo w genach, tylko dlatego, że przez większość swojej historii byli w tyle w zakresie technologicznego zaawansowania dóbr konsumpcyjnych. Ale GAZ M20 był dość szczególnym przypadkiem na motoryzacyjnym tle ZSRR, bo nie dość że był w dużym stopniu oryginalną konstrukcją, to jeszcze dość dobrą, również pod względem designu. Więc jeśli już czymś się inspirować, to Szwedzi dobrze wybrali.



A tak przy okazji, jeszcze jedno. Nie wiem czy to sprawa tego konkretnego egzemplarza - bo był po remoncie, a więc i lakierowany - czy to odtworzenie efektu fabrycznego - ale obstawiam, że to kwestia remontu, bo fabrycznie nawet w Polsce nie było to wówczas akceptowalne - bo udokumentowano przypadki odsyłania naszych samochodów z eksportu właśnie ze względu na tę wadę. Lakier na nim położono w sposób absolutnie skandaliczny; miał wyraźny efekt "skórki pomarańczowej"; był niemal matowy. Na syrenie byłoby to nie do przyjęcia.
Awatar użytkownika
gaynau
Posty: 11044
Rejestracja: 10-07-2019 20:49:00
Lokalizacja: Berlin

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149225Post gaynau »

Nie wiem, co próbujesz osiągnąć pisząc, że Ukraińcy, Białorusini czy Litwini mają złodziejstwo w genach 😬
Awatar użytkownika
marcin
Posty: 12230
Rejestracja: 25-07-2018 22:48:12
Lokalizacja: PL

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149235Post marcin »

Ja z okazji Nocy Muzeów załapałem się na jakieś turnieje rycerskie na zamku w Ciechanowie :P
Gdy ludzie spotykają się z górami, dzieją się wielkie rzeczy.
(William Blake)
Awatar użytkownika
Hebius
Posty: 13884
Rejestracja: 18-07-2018 12:20:10
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149240Post Hebius »

gaynau pisze: 14-05-2023 04:28:45 Nie wiem, co próbujesz osiągnąć pisząc, że Ukraińcy, Białorusini czy Litwini mają złodziejstwo w genach 😬
Przeczytaj wpis u_keja jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Czartogromski
Posty: 5945
Rejestracja: 22-07-2018 10:10:25
Lokalizacja: Kufszynek
Kontakt:

Re: Właśnie byłem w muzeum / na wystawie

Post: # 149242Post Czartogromski »

uzytkownik_konta pisze: 14-05-2023 03:08:42
Aż trudno jest mi uwierzyć, że jedni nie inspirowali się drugimi. Z tym, że czasowo wychodziłoby raczej, że Szwedzi sowietami. Zegary późnych warszaw wyewoluowały (podobnie jak w GAZ-ie) w oczywisty sposób z tych pokazanych przez Czartogromskiego - czyli pochodzących z lat 40. - i ich rodowód, tzn. historia rozwoju, jest oczywisty. A w volvo ten wzór występował dopiero w latach 50. (chyba).
To może być kwestia mody, która jednak jakoś przenikała przez żelazną kurtynę.
Volvo w latach 50. to jednak jeszcze prowincjonalna marka, a nawet jeśli Szwedzi się inspirowali, to byłby to raczej wyjątek, bo to przodująca motoryzacja radziecka bardzo chętnie "inspirowała" się Zachodem (choć efekty były zwykle karykaturalne). :mrgreen:
ODPOWIEDZ